01 October-2023 الأحد - 17 ربیع الاول 1445 یکشنبه - 9 مهر 1402 6:12 (GMT) 6:12 ارتباط با ما
خبرگزاری آگاه
واکنش مقامات اتحادیه‌ اروپا و آمریکا به اجرای حکم محسن شکاری
جمعه 18 آذر ساعت 8:34
واکنش مقامات اتحادیه‌ اروپا و آمریکا به اجرای حکم محسن شکاری
مقامات اتحادیه‌ اروپا و آمریکا با مطرح کردن ادعاهایی به اجرای حکم محسن شکاری واکنش نشان دادند.

در پی اجرای حکم محسن شکاری، یکی از افراد بازداشت شده در جریان ناآرامی‌های اخیر، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در صفحه توییترش در این باره نوشت: اعدام محسن شکاری برای ما تکان‌دهنده بود. پیام ما به حاکمیت ایران واضح است: به این سرکوب بی‌رحمانه پایان دهید. ما به پاسخگو کردن رژیم ایران ادامه خواهیم داد.

علاوه بر این، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در پیامی توییتری مدعی شد: اعدام محسن شکاری پس از محاکمه‌ای ساختگی، پیش‌روی در تلاش‌های این رژیم برای سرکوب عقاید مخالف است. ما به همکاری و هماهنگی با متحدان شرکایمان برای مقابله با نقض حقوق بشر توسط ایران ادامه خواهیم داد.

جیک سالوان، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در این باره در صفحه توییترش نوشت: اعدام غیرعادلانه و بی‌رحمانه محسن شکاری تلاشی برای ترساندن مردم شجاع ایران است. با خانواده او ابراز هم‌دردی می‌کنیم. ما رژیم ایران را به خاطر خشونت بی‌رحمانه‌ای که علیه مردم خودش به کار می‌بندد، پاسخگو می‌کنیم.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این باره در صفحه توییترش نوشت: از اعدام محسن شکاری در شوک هستیم که اولین مورد مرتبط با اعتراضات در ایران بود. ما با وزرای اتحادیه اروپا در شورای روابط خارجی در این باره بحث خواهیم کرد.

بورل افزود: اتحادیه اروپا با اعدام تحت هر شرایطی مخالف است.

پنی ونگ، وزیر امور خارجه استرالیا نیز شب گذشته در این باره در صفحه توییترش نوشت: استرالیا عمیقا از گزارش‌ها درباره اعدام امروز یکی از معترضان برآشفته است. ما از ایران می‌خواهیم فورا اعدام‌ها را متوقف کند و از طرق چندجانبه و با شرکایمان به همکاری ادامه می‌دهیم تا ایران را پاسخگو کنیم.

اظهارات مقامات غربی در پی این مطرح می‌شود که میزان، روز گذشته از اعدام محسن شکاری، یکی از بازداشت‌شدگان اخیر در خیابان ستارخان تهران خبر داد و اعلام کرد: پس از برگزاری جلسات دادگاه این متهم، ۲۹ آبان ماه و بر اساس مستندات متقن پرونده و اظهارات شهود حاضر در صحنه، حکم بدوی این پرونده صادر شد که بر اساس آن محسن شکاری به اتهام محاربه به مجازات اعدام محکوم می‌گردد.

 

انتهای خبر/15445/

برچسب ها
پر بازدید ترین اخبار
گفتگوی ویژه
دیدگاه
اخبار برگزیده
آخرین اخبار