21 February-2024 الأربعاء - 12 شعبان 1445 چهارشنبه - 2 اسفند 1402 0:58 (GMT) 0:58 ارتباط با ما
خبرگزاری آگاه
ماجرای پهپاد ساقط شده آمریکا در دریای سیاه چه بود؟
چهارشنبه 24 اسفند ساعت 5:16
ماجرای پهپاد ساقط شده آمریکا در دریای سیاه چه بود؟
رسانه ها از برخورد یک فروند جنگنده سوخو- ۲۷ روسیه با پهپاد شناسایی آمریکایی MQ۹ بر فراز دریای سیاه خبر می دهند.

ماجرای پهپاد ساقط شده آمریکا در دریای سیاه چه بود؟ رسانه ها از برخورد یک فروند جنگنده سوخو- ۲۷ روسیه با پهپاد شناسایی آمریکایی MQ۹ بر فراز دریای سیاه خبر می دهند.

به نقل از کانال تلگرامی راشا تودی، یک مقام پنتاگون در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره اعلام کرد: یک فروند جنگنده روسی با یک پهپاد آمریکایی MQ ۹ بر فراز دریای سیاه برخورد کرده است.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، جنگنده روسیه از نوع سوخو- ۲۷ بوده است که با این پهپاد آمریکایی برخورد کرد. بر اثر این حادثه، پهپاد آمریکایی MQ ۹ در دریای سیاه، در غرب شبه جزیره کریمه سقوط کرد.

به گزارش وبگاه اینتل ریپابلیک، مرکز فرماندهی آمریکا در اروپا وقوع این حادثه را تأیید کرده است.

به گفته فرماندهی آمریکا در اروپا، اوایل صبح امروز یک جنگنده سوخو- ۲۷ روسیه یک فروند پهپاد نیروی هوایی ایالات متحده را در ماموریتی بر فراز دریای سیاه رهگیری کرد؛ اما در این ماموریت هواپیمای روسی با پهپاد برخورد کرد و باعث سقوط پهپاد به داخل دریای سیاه شد.

در توضیح جزئیات  پهپاد ساقط شده آمریکا در دریای سیاه؛ برخی منابع اعلام کردند که پهپاد آمریکایی در حال انجام یک عملیات شناسایی بود که این حادثه رخ داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» نیز این سانحه هوایی را تأیید کرد.

از سوی دیگر، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست به نقل از یک مقام آمریکایی مدعی شد: یک جنگنده سوخو- ۲۷ روسیه به یک پهپاد شناسایی آمریکا حمله کرده و آن را ساقط کرده است.

از سوی دیگر، کاخ سفید در این باره خبر داد که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در جریان این سانحه هوایی قرار گرفته است.

به گزارش شبکه تلویزیونی رویترز، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید نیز در این ارتباط مدعی شد که رفتار ناامن و غیرحرفه‌ای روسیه باعث سقوط پهپاد MQ ۹ شده است!

 

پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون روز سه شنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران گفت که رهگیری‌ها (از سوی روسیه) امری غیرعادی نیست، اما رهگیری امروز باعث شد که پهپاد آمریکایی قادر به پرواز نباشد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اقدامات خلبانان روسی را "ناامن و غیرحرفه ای" توصیف کرد و افزود: به نظر من این اقدامات خود گویا هستند.

خدمه کنترل پهپاد آن را ساقط کردند/ ملخ آسیب دیده، پهپاد را غیرقابل کنترل کرده بود

ایرنا نوشت: رایدر ادعا کرد که جنگنده سوخو-۲۷ روسیه که پروانه پهپاد را تخریب کرد، احتمالاً آسیب دیده است. او ادامه داد که خدمه کنترل این پهپاد پس از برخورد مجبور شدند آن را ساقط کنند زیرا ملخ آسیب دیده این پهپاد را غیرقابل کنترل کرده بود.

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به این سوال که آیا این پهپاد در نزدیکی اوکراین پرواز می کرد، گفت: "این پهپاد از هرگونه منطقه اوکراین دور بود."

رایدر از اظهار نظر در مورد عملیات بازیابی پهپاد خودداری کرد اما افزود: «روسیه این پهپاد را در اختیار ندارد».

پهپاد در حال انجام ماموریت اطلاعاتی و شناسایی بود 

سخنگوی پنتاگون ادامه داد: پهپاد ام کیو ۹  "MQ-۹" توانایی مسلح شدن را دارد اما هنگام وقوع این حادثه در حال انجام یک ماموریت اطلاعاتی و شناسایی در آب‌های بین‌المللی بود و پنتاگون درباره مسلح بودن این پهپاد اظهار نظر نخواهد کرد.

۴۰ دقیقه پرواز دو فروند سوخوی روسیه با پهپاد آمریکایی بدون ارتباط رادیویی

او توضیح داد دو فروند جنگنده سوخوی ۲۷  حدود ۴۰ دقیقه با این پهپاد پرواز کردند و قبل از برخورد، هیچ ارتباط رادیویی میان آمریکا و روسیه در خصوص این پهپاد وجود نداشت.

 

حادثه منحصر به فرد بود

به گزارش ایرنا، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی دولت بایدن روز سه شنبه به وقت محلی افزود که جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکادر جریان این رویداد قرار گرفته است.

این مقام کاخ سفید تصریح کرد که حوادث دیگری مشابه آنچه در روز سه شنبه رخ داده، وجود داشته است.

کربی گفت: گرچه موارد دیگری از رهگیری پهپادهای آمریکایی از سوی جنگنده های روسیه وجود داشته است، اما این مورد "ناامن و غیرحرفه ای" بود. بنابراین، از این نظر، این حادثه منحصر به فرد است.

ه گزارش ایرنا، مرکز فرماندهی اروپایی آمریکا اعلام کرد که روز سه شنبه یک فروند جنگنده سوخو-۲۷ روسیه به یک پهپاد ام کیو ۹ ریپر آمریکای بر فراز دریای سیاه برخورد کرد که این امر باعث سقوط این پهپاد در آب های بین المللی شد.

سفیر روسیه احضار شد

به گزارش ایرنا، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی گفت که  با روس ها  مستقیما  در سطوح عالی ارتباط برقرار کرده ایم  تا به رهگیری غیرحرفه‌ای و  ناایمن پهپاد آمریکایی توسط جنگنده روسیه  اعتراض شدید خود را اعلام کنیم. 

سخنگوی وزارت خارجه دولت بایدن ادمه داد: در خصوص این حادثه، سفیر روسیه را احضار کردیم.

پرایس همچنین گفت:  سفیر آمریکا در روسیه پیامی قوی از اعتراض ایالات متحده را  به وزارت امور خارجه روسیه منتقل کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: به متحدان و شرکا در مورد حادثه پهپاد در  دریای سیاه توضیح داده ایم.

سقوط پهپاد آمریکایی پس از برخورد با جنگنده سوخوی روسی 

به گزارش ایرنا، مرکز فرماندهی اروپایی آمریکا اعلام کرد که  صبح روز سه شنبه، یکی از جنگنده های روسیه  به پروانه پهپاد آمریکایی برخورد کرد. سپس نیروهای آمریکا تصمیم گرفتند که پهپاد  را در آب های بین المللی فرود بیاورند. این بیانیه  مشخص نمی کند که این پهپاد در دریای سیاه سقوط کرده است یا خیر.

در این بیانیه مشخص نشده است که آیا آمریکا پهپاد خود را بازیابی خواهد کرد یا خیر. اگر این پهپاد در دریای سیاه سقوط کرده باشد, بازیابی آن دشوار است  زیرا به دلیل بسته شدن تنگه بسفر از سوی ترکیه، آمریکا نمی تواند  کشتی های جنگی را به دریای سیاه ارسال کند.

در این بیانیه ادعا شده است که  هواپیمای روسیه علاوه بر برخورد با پهپاد  آمریکا، سوخت خود را روی  آن  ریخته و به شیوه ای بی پروا و  غیرحرفه ای  در مقابل آن  پرواز کرده است.

ژنرال جیمز بی هکر، فرمانده مرکز فرماندهی اروپایی آمریکا گفت: "پهپاد ما در حال انجام عملیات معمولی در حریم هوایی بین‌المللی بود که توسط یک هواپیمای روسی رهگیری شده و مورد اصابت قرار گرفت و  این برخورد منجر به سقوط و از دست دادن کامل پهپاد شد. در واقع، این اقدام غیرایمن و غیرحرفه‌ای روس‌ها تقریباً باعث سقوط هر دو هواپیما شد.»

 

مهر به نقل از اسپوتنیک، آناتولی آناتوف، سفیر روسیه در آمریکا، پس از برخورد جنگنده سوخ و-۲۷ با پهپاد آمریکایی MQ۹ و سرنگونی پهپاد، از واشنگتن خواست که پروازهای شناسایی و پهپادی در نزدیکی مرزهای روسیه را متوقف کند.

وی دراین‌باره گفت: ما از آمریکا می‌خواهیم پروازهای شناسایی در نزدیکی مرزهای روسیه را متوقف کند. ما کاملاً آگاهیم که این پروازهای شناسایی و پهپادهای جنگی به چه منظوری استفاده می‌شوند.

به گفته آناتوف «جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفته پروازهای شناسایی آمریکا (در مرزهای روسیه) کاری روزانه است؛ اما سوال این است که این پهپادها هزاران مایل دورتر از آمریکا چه کار می‌کنند؟ پاسخ روشن است.»

این مقام روس در ادامه افزود: پهپادهای آمریکایی اطلاعاتی جمع‌آوری می‌کنند که بعداً رژیم کی‌یف از آنها برای حمله به نیروهای مسلح و قلمرو روسیه استفاده می‌کند.

دیروز سه‌شنبه یک مقام وزارت دفاع آمریکا در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره اعلام کرد: یک فروند جنگنده روسی با یک پهپاد آمریکایی MQ۹ بر فراز دریای سیاه برخورد کرده است.بر اساس اعلام این خبرگزاری، جنگنده روسیه از نوع سوخو- ۲۷ بوده است که با این پهپاد آمریکایی برخورد کرد. بر اثر این حادثه، پهپاد آمریکایی MQ۹ در دریای سیاه، در غرب شبه جزیره کریمه سقوط کرد.

مرکز فرماندهی آمریکا در اروپا هم وقوع این حادثه را تأیید کرد. به گفته فرماندهی آمریکا در اروپا، اوایل صبح سه‌شنبه یک جنگنده سوخو- ۲۷ روسیه یک فروند پهپاد نیروی هوایی ایالات متحده را در ماموریتی بر فراز دریای سیاه رهگیری کرد؛ اما در این ماموریت هواپیمای روسی با پهپاد برخورد کرد و باعث سقوط پهپاد به داخل دریای سیاه شد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست به نقل از یک مقام آمریکایی مدعی شد: یک جنگنده سوخو- ۲۷ روسیه به یک پهپاد شناسایی آمریکا حمله کرده و آن را ساقط کرده است. سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید هم در این ارتباط مدعی شد که رفتار ناامن و غیرحرفه‌ ای روسیه باعث سقوط پهپاد MQ۹ شده است!

 

انتهای خبر/21063/

برچسب ها
پر بازدید ترین اخبار
گفتگوی ویژه
دیدگاه
اخبار برگزیده
آخرین اخبار