24 May-2024 الجمعة - 17 ذیقعده 1445 جمعه - 4 خرداد 1403 9:59 (GMT) 9:59 ارتباط با ما
خبرگزاری آگاه
آشنایی کامل با کود مخصوص پتوس
چهارشنبه 10 خرداد ساعت 16:45
آشنایی کامل با کود مخصوص پتوس
یکی از گیاهان آپارتمانی که در اغلب خانه‌های ایرانی وجود دارد گیاه پتوس است. این گیاه خانگی، جزو گیاهانی با نگهداری آسان است که هر فرد بی تجربه‌ای هم از پس نگهداری آن بر می‌آید.

به گزارش پارسینه و به نقل از چیدانه؛ وقتی برگ‌های قلبی شکل آن را می‌بینی که قد کشیده‌اند و ردیف‌هایی از برگ‌های سبز و براق که روی دیوار هدایت شده و سطح دیوار را پوشانده است، فکرمی‌کنی، پس این گیاه نیاز به مراقبت زیادی دارد که این همه زیبا شود، ولی اشتباه نکن. این گیاه آپارتمانی زیبا؛ یکی از گیاهان محبوب و با نگهداری راحت است. در مورد پتوس صحبت می‌کنم. گیاه محبوبی که اغلب افرادی که اهل گل و گیاه‌اند، سبز کردن خانه را با این گیاه شروع کرده‌اند.

چگونه پتوس برگ پهن داشته باشیم؟

یکی از گیاهان آپارتمانی که در اغلب خانه‌های ایرانی وجود دارد گیاه پتوس است. این گیاه خانگی، جزو گیاهانی با نگهداری آسان است که هر فرد بی تجربه‌ای هم از پس نگهداری آن بر می‌آید. برآورده کردن نیاز‌های اصلی گیاه پتوس، باعث زنده و سرحال ماندن گیاه می‌شود. ولی ممکن است برای شما هم سوال باشد که چگونه پتوس برگ پهن داشته باشیم؟ در این مطلب به عوامل موثر در پهن شدن برگ پتوس می‌پردازیم.
چه کار کنیم برگ‌های پتوس پهن‌تر شود؟

گیاه پتوس انواع مختلفی دارد که تفاوت‌هایی در شکل و فرم دارند. در نتیجه بعضی از انواع پتوس؛ ذاتا برگ‌های پهن‌تری دارند و برخی برگ‌های کوچکتری دارند. عوامل مختلفی در رشد مناسب و پهن شدن برگ‌های پتوس تاثیر می‌گذارند. شرایط محیطی مانند؛ نور، رطوبت و تغذیه صحیح گیاه پتوس از جمله مهم‌ترین موارد در پهن شدن برگ‌های پتوس هستند. در ادامه هریک از موارد را توضیح دادیم.

۱. تاثیر نور در پهن شدن برگ پتوس

بیشتر گیاهان خانگی در مکانی که نور بیشتری دارد؛ برگ‌های پهن‌تری تولید می‌کنند تا نهایت استفاده از نور را ببرند. نور یکی از عوامل موثر در پهن شدن برگ گیاهان دارد. ولی فراموش نکنید منظور از نور کافی، نور مستقیم خورشید نیست، بلکه فضایی است که نور زیاد، ولی غیرمستقیم داشته باشد.

۲. رطوبت و آبیاری؛ عاملی موثر در پهن برگ شدن پتوس

گیاه پتوس رطوبت را دوست دارد. ولی قرار نیست گلدان پتوس همیشه خیس باشد، بلکه یک رطوبت کم و ملایم برای سرحال نگه داشتن گیاه پتوس مناسب است. آبیاری منظم و یکنواخت، باعث تشکیل برگ‌های پهن‌تری در گیاه پتوس می‌شود. علاوه بر آبیاری، رطوبت کافی محیط به گیاه کمک می‌کند تا برگ‌های آن پهنای مناسبی پیدا کند. رطوبت بین ۵۰ الی ۷۰ درصد برای گیاه پتوس مناسب است. برای تامین رطوبت محیط از جزیره و یا دستگاه بخور سرد استفاده کنید.

۳. تغذیه صحیح گیاه پتوس برای پهن شدن برگ

علاوه بر اینکه لازم است از خاک مناسب برای گیاه پتوس استفاده کنید، کوددهی مناسب به گیاه نیز برای پهن شدن برگ پتوس و افزایش کیفیت برگ گیاهان، موثر است. علاوه بر کود‌های اصلی مانند کود ۲۰-۲۰-۲۰ که برای پتوس سبز استفاده می‌شود و یا کود ۱۲-۱۲-۳۶ که برای پتوس ابلق استفاده می‌کنیم. کود‌های مکملی برای افزایش کیفیت برگ پتوس وجود دارند. یکی از این کود‌ها هیومیک اسید است. ریزمغذی‌ها یا کود میکرو هم مورد دیگری است که در افزایش کیفیت برگ پتوس تاثیر زیادی دارد. ریزمغذی‌ها جزو مواد غذایی ضروری گیاه هستند؛ و بهتر است هر دوماه یکبار به گیاه پتوس داده شود.

کلام آخر:

سه عامل اصلی در پهن شدن برگ گیاه پتوس را معرفی کردیم. عوامل دیگری مانند کاربرد هورمون‌های گیاهی مانند جیبرلین و کود جلبک دریایی در کنار کود‌های اصلی به پهن شدن برگ پتوس کمک می‌کند.

انتهای خبر/23438/

برچسب ها
پر بازدید ترین اخبار
گفتگوی ویژه
دیدگاه
اخبار برگزیده
آخرین اخبار