15 July-2024 الاثنين - 9 محرم 1446 دوشنبه - 25 تیر 1403 13:55 (GMT) 13:55 ارتباط با ما
خبرگزاری آگاه
رئیس بین‌الملل فدراسیون فوتبال: رونالدو را به ایران آوردیم که باعث شور جامعه شد/ برگزاری لیگ آینده با VAR معجزه است
چهارشنبه 20 تیر 1403 ساعت 10:56
رئیس بین‌الملل فدراسیون فوتبال: رونالدو را به ایران آوردیم که باعث شور جامعه شد/ برگزاری لیگ آینده با VAR معجزه است

رئیس بین‌الملل فدراسیون فوتبال: رونالدو را به ایران آوردیم که باعث شور جامعه شد/ برگزاری لیگ آینده با VAR معجزه است

به گزارش آگاه، علی تارقلی‌زاده، رئیس دپارتمان بین‌الملل فدراسیون فوتبال درباره عملکرد این کمیته اظهار کرد: از سال گذشته اتفاقات مثبتی را در فدراسیون فوتبال شاهد بودیم و طی یک هفته با فدراسیون فوتبال عربستان قرارداد امضا کردیم و بزرگ‌ترین اتفاقی که بعد از آن رخ داد این بود که رونالدو را به ایران آوردیم. این موضوع روحیه خوبی به جامعه ما تزریق کرد. این موضوع اتفاق شوک آور برای AFC بود، چون آن‌ها به دنبال این بودند که بازی‌ها را با VAR برگزار کنند و به خاطر همین ناچار شدند که این سیستم را به ما بدهند. این موضوع باعث شد شور و شعف خاصی در جامعه شکل بگیرد چون مردم آمدند و رونالدو و ستاره‌های دیگر فوتبال را از نزدیک دیدند.

او افزود: کار بین‌الملل کاری ارتباطی است. ارتباط در جهان امروز نقش کلیدی بازی می‌کند و ما هم تلاش می‌کنیم ارتباط خوبی با همسایگان خود داشته باشیم. نتیجه این موضوع حضور در مسابقات کافا است. ما در اجرای مسابقات و تعداد آن‌ها یکی از بهترین‌ها هستیم. این ارتباط باید مستمر ادامه داشته باشد.

تارقلی‌زاده اضافه کرد: بعضا از ما می‌پرسند که آیا در کشور شما چنین مسابقاتی هست یا خیر. ما باید سعی کنیم روی سایت‌های انگلیسی و بین المللی خود کار کنیم و نشان دهیم بانوان ما مسابقات گسترده‌ای دارند. در سال ۲۰۰۳ مسئول داوری بانوان آسیا یک خانم استرالیایی بود که در شروع صحبت خود گفت این یک دروغ بزرگ است. از او پرسیدم چه چیزی و گفت یک گزارش از ایران آمده که می‌گوید شما ۱۲۰۰ داور خانم در ایران دارید و این امکان‌پذیر نیست زیرا ما در استرالیا چنین چیزی نداریم. من هم جواب دادم که شما شاید نداشته باشید اما ما در کشور خود این تعداد داور خانم داریم. مدرک هم داشتم زیرا یک دوره را خودم برگزار کردم و مرحوم صالحی هم مسئول آن بودند. عرض من این است که باید روی حوزه بین‌الملل بیشتر کار کنیم و خود را در این تشکیلات کوچک نکنیم و همان‌طور که در داخل  زمین موفق هستیم، در بیرون زمین هم موفق باشیم.

رئیس دپارتمان بین‌الملل فدراسیون فوتبال درباره ماندن ۱۱۰ میلیارد تومان بودجه خرید VAR در حساب شرکت توسعه به دلیل موانع اداری توضیح داد: در ارتباط با بحث VAR اجازه بدهید من یک نگاهی به جزئیات آن داشته باشم. درباره الزام آن نیازی به گفتن نیست چون همه این را می‌دانند. همه ما شاهد بودیم که VAR در کشورهایی که اجرا شده چه خروجی داشته است. من خاطرم است که این را چند بار گفته‌ام، در یک سالی خاطرم است که پس از داربی از میدان آزادی تا میدان انقلاب ما به قطر چند سانتی متر شیشه خرده روی زمین داشتیم که به بسیاری از ماشین‌ها آسیب زده بود و جمعیت زیادی آسیب دیده داشتیم. همه ما شاهدیم این بازی که همیشه با جنجال همراه بود وقتی با VAR برگزار شد، شرایط بهبود پیدا کرد.

تارقلی‌زاده ادامه داد: معمولا VAR دو شوک دارد، یک شوک زمانی است که داور وقتی سوت را می‌زند یک گروهی از تماشاگران امکان دارد که شاد شوند و یک گروه هم ساکت شوند و وقفه‌ای در بازی دارد. این می‌تواند به روند بازی کمک کند. وقتی بازی با VAR برگزار شد خون از دماغ کسی نیامد و دومین شوک هم این است که تصمیم منصفانه بوده یا نه. برای ما سلامت افراد مهم است. فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا و تمامی ارگان‌های مهم اولویت‌شان سلامت افراد است. بنابراین VAR یکی از ملزومات سلامت افراد است. در ارتباط با بحث دولت، واقعا جای تشکر دارد که آقای مخبر از روز اولی که خدمتشان رسیدیم لطف کردند و خیلی زود پول را در اختیار وزارت ورزش قرار دادند. به هر حال نمی‌توانم در این باره نظر بدهم چون بروکراسی اداری را نمی‌دانم به چه شکلی است اما قطعا می‌گویم که تلاش‌های ریاست و دبیرکل فدراسیون فوتبال بوده که در جلساتی شرکت کردیم که برخی از لزوم بکارگیری این فناوری خبر نداشتند.

او افزود: متاسفانه چون از ردیف‌های دولت آگاهی ندارم، یک اتفاقاتی افتاد که زمان آن طولانی شد و خودم شاهد بودم که آقای هاشمی به عنوان وزیر ورزش و جوانان بسیار بسیار نگران این موضوع بودند. همه تلاش‌ها بر این بوده که لیگ جدید ما با VAR برگزار شود. خدا را شاهد می‌گیرم که ریاست محترم فدراسیون فوتبال هیچ کوتاهی‌ای در این باره نداشتند. همه ما یک تیم بودیم، یکی از بزرگترین موفقیت‌های بین الملل این بود که سعی کردیم با هم تیم باشیم. فوتبال کار تیمی است و اینجا هم همه دست در دست هم گذاشتند که این کار که پنج شش سال است متوقف شده را به موفقیت برسانیم. با توجه به کمک‌هایی که از سوی وزارت ورزش و جوانان و صدا و سیمای جمهوری اسلامی شده، تلاش کردیم که VAR را به لیگ بعدی برسانیم. فکر می‌کنم تنها کسی که می‌گفت لیگ با VAR برگزار می‌شود، از همان ابتدا خودم بودم و الان هم مشخص نیست ولی باز هم می‌گویم که وجود خواهد داشت. ما قرار است لیگ را منصفانه برگزار کنیم و اگر قرار است برای یک تیم برگزار کنیم پس باید برای همه تیم‌ها اینطور باشد.

رئیس دپارتمان بین‌الملل ادامه داد: یادم می‌آید که میشل پلاتینی سال ۲۰۱۰ در کنفدراسیون فوتبال آسیا حضور پیدا کرده بود و خبرنگاران نشسته بودند. همه خیلی ناراحت بودند که شما چرا با تکنولوژی خط دروازه مخالف هستید، چون خیلی خوب است. ایشان گفت من نمی‌آیم میلیون‌ها دلار برای یکسری مسابقه بدهم، می‌توانیم این پول را در یکسری کشورهای ضعیف خرج کنیم تا وارد فوتبال شوند. اما VAR اینطور نیست و می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد. ما با شش شرکت که تحت لایسنس فیفا هستند توافق کردیم و همه آن‌ها هم بیمه و گارانتی دارند.

او در ادامه درباره اینکه آیا شرکت توسعه  و تجهیز اماکن ورزشی تعهداد خود را درباره VAR انجام داده است یا خیر گفت: بعد از ۵۰ جلسه، جلسه خوبی با حضور آقای تاج، ممبینی و آقای نبی و همینطور رئیس شرکت توسعه و تجهیز و نماینده صداوسیما برگزار شد. همه در این جلسه دست به دست هم دادند که مشکل VAR حل شود. در  این جلسه بحث مالی هم مطرح شد و با مدیرت آقای تاج قرار شد شرکت توسعه و تجهیز پرداخت کند. ۲۵ مرداد قرار است لیگ شروع شود و ما چند روز فرصت داریم. این یک وسیله پیچیده است و کاری که قرار است انجام شود پیچیده است. برای راه‌اندازی هر VAR یک هفته تا ۱۰ روز زمان است. اینطور نیست که دو دوربین نصب کنیم. هر سیستم VAR دو تن وزن دارد. این سیستم ساده نیست. در تلویزیون می‌گویند حتما خبری است که این سیستم را نمی‌آورند! چرا انقدر راحت صحبت می‌کنید؟ اگر راحت است خودتان بیاید و این سیستم را بیاورید. ما الان در تحریم هستیم و یک هزار تومان نمی‌توانیم به حساب‌ خارج واریز کنیم. از فرودگاه خودمان بیشتر از ۱۰ هزار دلار نمی‌توانیم خارج کنیم. با این شرایط چرا راحت تهمت می‌زنید؟

تارقلی‌زاده گفت: من یکی از افرادی بودم که شخصا ناراحت بودم و می‌گفتم اگر قرار نیست مشکلی را حل کنید کنار بروید. الان اینطور نیست چون دیدم که این اراده از سوی وزارت ورزش و جوانان وجود دارد. شخص خود آقای وزیر ورزش و آقای پسندیده دوست داشتند این کار انجام شود. قرار بود این پول به فدراسیون فوتبال بیاید که به حساب سازمان تجهیز و توسعه اماکن ورزشی رفته بود. شاید نمی‌توانستند این را به فدراسیون بدهند، این را دقیق نمی‌دانم. اما اگر دو ماه پیش پول‌ را داده بودند ما دستگاه‌ها را خریداری می‌کردیم. یک دستگاهی را انتخاب کرده بودیم که شاید انتقاد کنند دستگاه چینی است اما سر تا سر دنیا این را می‌دانند. الان اکثر وسایل الکترونیکی در هند و شرق آسیا تولید می‌شود، همه این را می‌دانند.

رئیس دپارتمان بین‌الملل بیان کرد: هر کسی بگوید این برند از کجا آمده، هر چیزی به آنجا می‌رود و سر هم می‌شود. ما در کنفدراسیون فوتبال آسیا که کار می‌کردیم ۹۰ درصد وسایل‌مان از چین می‌آمد. وقتی کار ما را راه می‌اندازد نباید اشکال وارد کنیم. افرادی به دفتر من می‌آمدند که دنبال این بودند یک بیزینسی راه بیندازند. آقا این بیزنیس نیست، ورزش فوتبال درست است که یک بیزینس است اما برای VAR کسی جیبی ندوخته است. هر برنامه‌ای هم داشته باشد متعاقبا این است که مسائل ورزشی را در نظر بگیریم و بعد به سراغ جنبه‌های دیگر برویم. آقایان می‌آمدند و می‌خواستند که VAR بیاورند. متاسفم برای آقایانی که سعی کردند جلوی این پروسه را بگیرند و با ایمیل‌های خود تلاش می‌کردند آن کشور را از اینکه به ما وسیله بفروشند منصرف کنند. فکر نمی‌کنم این افراد ایرانی باشند، حالا دو روز خارج از کشور هستید که نباید کشور خودتان را فراموش کنید.

او افزود: رفته بودند ایمیل بزنند که این کار انجام نشد. هر کاری می‌خواهید انجام بدهید تا وقتی من اینجا هستم این دستگاه به ایران می‌آید. با این مسائل ورزش و فوتبال نیاز به دل و جرات دارد. پول هنوز به حساب فدراسیون نیامده اما این توافق صورت گرفته و منتظر باشیم. در صدد هستیم بتوانیم لیگ جدید را با VAR برگزار کنیم. اگر این کار انجام شود هیچ چیزی به غیر از معجزه نیست، یک اتفاق خارق العاده امکان دارد بیفتد اما الان زمان کم داریم و باید لیگ را زود شروع کنیم. در ارتباط با بحث VAR الزام داریم که در بازی‌های ملی و آسیایی داشته باشیم. این بازی ما عین افتخار است که ورزشگاه‌های خود را تجهیز کنیم. فکر نکنید تمام دنیا گل و بلبل است و ما در شرایط بدی هستیم. کشور ما کشور بزرگی است و نمی‌توانیم تجهیزات یک یا دو میلیون دلاری را در ماشین بگذاریم و بین ورزشگاه‌ها جابجا کنیم. یک زمان ممکن است ماشین خراب شود و به ورزشگاه نرسد. ما باید یک برنامه ریزی خوب داشته باشیم و اتاق VAR ما باید تجهیز باشد. الان دو نفر از بچه‌های ما در مالزی دارند آموزش می‌بینند که بتوانند به عنوان مدرس این کار را انجام بدهند. مدرس از پرتغال و اسپانیا و اردن و کشورهای عربی آوردیم که خودمان را مجهز کنیم و این کار را انجام بدهیم.

او در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا قرارداد VAR به امضا رسیده است یا خیر گفت: بله امضا شده است.

تارقلی‌زاده در ادامه درباره لیگ نخبگان آسیا هم گفت: این لیگ از سال ۲۰۱۷ استارت خورد که ما لیگی برای نخبگان داشته باشیم تا لیگی قوی‌تر و با اسپانسرهایی قوی‌تر داشته باشیم. فلسفه کلی این بود که ما لیگی را مثل لیگ قهرمانان آسیا داشته باشیم. الان سه تیم ما در لیگ نخبگان و دو تیم در لیگ دو آسیا بازی خواهند کرد.

"آقای تاج بعد از بازی ازبکستان گفتند که تا VAR نیاید لیگ برگزار نمی‌شود و بعد هم گفتید که اگر من هستم آن را می‌آورم و بعد گفتید که قولی نمی‌دهید، خلاصه می‌گویید که بالاخره ما این فناوری را خواهیم داشت یا خیر؟" او در پاسخ به این سوال گفت: خیلی ممنونم و نکته سنج هستید. آن که گفتم الزام وجود دارد از سمت کنفدراسیون فوتبال آسیا بود. تمام تلاش ما همین است. اینکه بتوانیم هفته اول یا دوم VAR را بکار بگیریم، شک نکنید حتما آن را خواهیم داشت. مسئله این است که هفته اول، دوم یا سوم یک چیزهایی از دست من به عنوان فدراسیون خارج از است. همه با هم تلاش می‌کنند و کار تیم است. اگر این اتفاق در این ساختمان به دست ما بود از دو ماه پیش وصل شد بود و الان اجرا می‌شد.

او ادامه داد: نظر شخصی خود را عرض کردم که صد در صد تلاش می کنیم ولی مشخص نیست VAR چه هفته‌ای می رسد. امکان ندارد که لیگ برتر بیشتر از چهار هفته بدون VAR باشد. شخصا عرض می‌کنم ارتباطی که با کنفدراسیون فوتبال آسیا داشتیم و این شرکت چینی را معرفی کردند. با کمک فیفا سعی می‌کنیم زود VAR به لیگ برسد. اینکه اگر بخشنامه جدیدی بیاید و صدا و سیما مثلا بگوید باید سه هفته بررسی شود، از دست من خارج است. قول فدراسیون فوتبال را اینطور به روی کاغذ بیاورید که تا هفته چهارم VAR خواهیم داشت.

او درباره بزرگترین مشکل در این مسیر ادامه داد: بزرگترین مشکل این است که ۹ تا ۱۰ ماه را از دست دادیم. سه روز تمام است که در جلسات VAR هستم و باید بگویم که کمتر از سه ساعت است که خوابیده‌ام. خیلی تلاش کردیم، از داخل و خارج التماس کردیم این را داشته باشیم تا مسابقات با سلامت کامل برگزار شود.

تارقلی‌زاده درباره ارائه شدن جزئیات فساد در فوتبال به کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: در بحث بین المللی یک پروتکلی وجود دارد و مشکلات انضباطی به کمیته اخلاق مربوط می‌شود. در بحث بین المللی یک موضوعی را عرض کنم که قداست و شرایط ما خیلی بالاتر از این حرف‌هاست. سعی می‌کنیم برند فساد به ما نخورد، آدم فاسد را باید دور بندازیم و کسی که خلاف کرده را جریمه کنیم اما نباید بگذاریم این برند روی پیشانی ما بخورد. آیا اگر یک نفر از رسانه ها بد باشد، همه بد هستند؟ نه اینطور نیست. خواهشم این است که سعی کنیم همه از این دفاع کنیم که فوتبال ما خیلی پاک است. در فوتبال ممکن است کسی شرافت خود را بفروشد. کسی که این کار را می‌کند انسان نیست. باید سعی کنیم که تلاش صد در صد داشته باشیم و کسی که خلاف کرده را جریمه کنیم.

او درباره اینکه پنجره باشگاه استقلال به دلیل شکایت آمانوف بسته است یا خیر، گفت: من چنین چیزی ندیدم و نیست چون فایل‌ها در اختیار من است و اینکه پنجره بسته باشد را ندیدم. ممکن است که پرونده باز باشد اما مشکل این چنینی به اطلاع من نرسیده است.

"چند پنجره بسته داریم؟" تارقلی زاده گفت: باید این را چک کنم چون اگر الان بگویم امکان دارد که آمار غلط بدهم و اشتباه کنم.

او درباره پول‌ بلوکه شده در فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: به زبان ساده توضیح می‌دهم که کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا بانک نیستند. شما از فدراسیون فوتبال می‌توانید پول به جایی بفرستید؟ نمی‌شود و باید به بانک برویم. این یک ارگان بانکی است که اگر بخواهند پولی بدهند به بانک می‌روند و ارسال می‌کنند. الان سیاست Cash Less هم آمده و مستقر شده و باید اجرا کند که ترجمه آن بدون پول کاغذی است. کنفدراسیون فوتبال آسیا به ما می گوید که وقتی به بانک می‌رویم نمی‌توانیم برای ایران پول بفرستیم. بارها نامه زدیم و چطور این پول به ورزش اختصاص پیدا نمی‌کند. پول بلوکه نشده، پول وجود دارد اما بانک نمی‌فرستد.

او درباره اینکه فیفا برخی اوقات همکاری داشته اما کنفدراسیون فوتبال آسیا تابع این قانون نیست هم گفت: هر شرکت و یک کشوری قوانینی دارد، کنفدراسیون فوتبال آسیا در مالزی است و دفاع نمی‌کنم اما این اتفاق افتاده است. AFC کمک می‌کند و اینطور نبوده که اصلا همکاری نداشته باشند. در قطر کمک کردند ولی فیفا محبت بسیار بسیار بیشتری داشته است. دسترس ما به صورت نقدینگی و ترانسفر پول برای آن‌ها امکان ندارد. دقیقا نمی دانم چقدر پول داریم ولی رقم قابل ملاحظه‌ای است. افرادی که ایرانی هستند با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد در فیفا و AFC دوست ندارند به ایران کمک کنند اما امکان آن برخی اوقات وجود ندارد. برخورد اروپایی‌ها مانند ایرانی‌ها نیستند و هر کسی در چارچوب مقررات خودش کار می‌کند.

انتهای خبر/43464/

برچسب ها