15 July-2024 الاثنين - 9 محرم 1446 دوشنبه - 25 تیر 1403 15:32 (GMT) 15:32 ارتباط با ما
خبرگزاری آگاه
گرازهای وحشی در اطراف روستای سیوان خوی جمع آوری می‌شوند
چهارشنبه 20 تیر 1403 ساعت 11:58
گرازهای وحشی در اطراف روستای سیوان خوی جمع آوری می‌شوند

گرازهای وحشی در اطراف روستای سیوان خوی جمع آوری می‌شوند

رضا معصومی در گفت‌وگو با آگاه افزود: پیرو خبری مبنی بر حمله گرازهای وحشی به مزارع روستای سیوان خوی و مختل شدن زندگی مردم روستا با هدف جمع آوری گرازها، مجوز شکار توسط یگان حفاظت صادر و در اسرع وقت این گرازها جمع آوری می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه حضور این حیوان در منطقه مذکور زیانکار تلقی می‌شود، اظهار کرد: مطابق آیین نامه صید و شکار جانوران وحشی که به دلیل افزایش تراز جمعیت سرزمینی مورد تأیید سازمان، موجب ورود خسارت به انسان یا مزارع، باغات و دام و یا سایر گونه‏‌های جانوری و گیاهی می‏ شوند جانوران زیانکار یا آسیب رسان هستند، سازمان حفاظت محیط زیست برای جلوگیری از آثار زیانبار این گونه، مجوز شکار آنها را تحت شرایط خاص صادر می‌کند.

معصومی هرگونه صید و شکار حیات وحش در سراسر استان را ممنوع دانست و تصریح کرد: مجوز شکار تنها در شرایط خاص و با توجه به شرایط محیط زیستی یک گونه صادر می‌شود و دریافت کنندگان مجوز، تنها مجاز به شکار گونه معرفی شده در منطقه مشخص شده هستند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان با بیان اینکه  میزان زاد و ولد گونه گراز بسیار بالا است، عنوان کرد:  از یک گراز بالغ  ماده در هر نوبت ۶ تا ۸ توله  متولد شده و حرکت  گله‌ای و گروهی آنها  در مواردی موجب ورود زیان به اراضی می‌شود.

وی مدیریت برخی چالش‌های محیط زیستی، مانند ورود زیان توسط حیات وحش را نیازمند مشارکت مردم و جوامع محلی دانست و افزود: یگان حفاظت محیط زیست استان با انجام گشت‌های شبانه روزی در مناطق تلاش می‌کند آسیبی از جانب حیات وحش به محصولات و مزارع کشاورزان وارد نشود و جوامع محلی می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف و بروز مشکلات محیط زیستی موضوع را با شماره تماس سراسری ۱۵۴۰ اطلاع دهند. 

انتهای خبر/43542/

برچسب ها