16 May-2021 الأحد - 5 شوال 1442 یکشنبه - 26 اردیبهشت 1400 18:28 (GMT) 18:28
خبرگزاری آگاه
تشریح اقدامات فدراسیون فوتبال ایران در خصوص میزبانی مسابقات
دوشنبه 25 اسفند ساعت 17:52
تشریح اقدامات فدراسیون فوتبال ایران در خصوص میزبانی مسابقات
اقدامات فدراسیون فوتبال کشورمان در رابطه با بهانه‌های تحریمی AFC به‌منظور عدم اعطای میزبانی به ایران تشریح شد.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری آنا از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، همان‌طور که مطلعید با توجه به شیوع بیماری کووید19 برگزاری تمام مسابقات بین المللی2020 فوتبال در تمام رده‌های سنی با چالش‌های متعددی مواجه گردید. در همین ارتباط برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا 2020 و 2021 و مسابقات مقدماتی انتخابی جام جهانی قطر 2022 و جام ملت‌های آسیا 2023 نیز تحت تأثیر این همه گیری به تعویق افتاد.

پس از بررسی‌های لازم توسط AFC و ارزیابی شرایط موجود از نظر کنترل بیماری در نهایت مقرر شد ادامه مسابقات لیگ قهرمانان 2020 با رعایت پروتکل‌های بسیار سخت گیرانه پزشکی به‌صورت متمرکز و به میزبانی قطر برگزار شود.

در ادامه همین سیاست‌ها از سوی AFC اعلام شد برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا 2021 نیز به‌صورت متمرکز گروهی برگزار خواهد شد و از کشورهای متقاضی میزبانی نیز درخواست شد در صورت تمایل میزبانی، درخواست خود را برای AFC اعلام نمایند. متعاقباً درخواست‌های واصله از باشگاه‌های ایرانی شرکت کننده در لیگ قهرمانان جهت میزبانی در زمان مقرر برای AFC ارسال شد.

در همین ارتباط در مورد میزبانی دور دوم مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 قطر و جام ملت‌های آسیا 2023، AFC در تاریخ 5 ژانویه با ابلاغ بخشنامه‌ای تاریخ و برنامه برگزاری مسابقات باقی‌مانده را اعلام کرد که بر اساس آن مقرر بود کلیه مسابقات به‌صورت رفت و برگشت و در تاریخ‌های اعلام شده برگزار شود. متأسفانه در کنفرانس تلفنی که بین AFC و کشورهای شرکت کننده در مسابقات مقدماتی جام جهانی انتخابی 2022 قطر در روز 28 بهمن ماه انجام شد AFC اعلام کرد با توجه به شرایط ناشی از کووید19 و مشکلات به‌وجود آمده برای برخی از کشورها قرار است مسابقات بصورت متمرکز برگزار شود.

در عین حال با توجه به اینکه AFC در یکی از مکاتبات اشاره کرده بود که ممکن است مسابقات به‌صورت متمرکز انجام گردد، فدراسیون ج. ا. ایران در 16 بهمن پیش از اعلام کنفدراسیون طی نامه‌ای به AFC ارسال و عنوان کرد که تحت هیچ شرایطی قبول ندارد که مسابقات به‌صورت متمرکز برگزار شود.

متعاقباً AFC در تاریخ 1 اسفند مراتب تعویق مسابقات ماه مارس 2021 را اعلام و در تاریخ 4 اسفند 1399 با ارسال بخشنامه‌ای از فدراسیون‌ها درخواست کرد حداکثر تا تاریخ 8 مارس 2021 درخواست‌های خود را برای میزبانی برای AFC ارسال کنند. این در حالی است که فدراسیون هنگ کنگ برای حضور در ایران طبق برنامه مسابقات قبلی، رزرو هتل و دیگر هماهنگی‌های سفر خود به ایران را انجام داده بود که متاسفانه با تصمیم ناگهانی کنفدراسیون کلیه هماهنگی‌های انجام شده برای حضور تیم هنگ کنگ با این بخشنامه منتفی شد.

بر این اساس در تاریخ 3 مارس 2021 فدراسیون فرم های درخواست میزبانی را تکمیل و برای AFC ارسال کرد.

در تاریخ 5 مارس 2021 AFC طی نامه ای رسمی اعلام نمود به دلیل وجود تحریم‌های بین المللی علیه کشورمان،اعطاء میزبانی به ایران برای برگزاری مسابقات بین المللی AFC در بخش‌های تجاری، حق پخش و لجستیکی با چالش‌های متعدد مواجه است.

بلافاصله پس از دریافت این نامه در تاریخ 7 مارس، فدراسیون فوتبال ج.ا. ایران را مواضع خود را به‌طور شفاف به AFC اعلام و با ارائه دلایل منطقی به صراحت از حقوق میزبانی خود برای برگزاری مسابقات باقی‌مانده انتخابی جام جهانی 2022 دفاع کرد.

متأسفانه علی‌رغم تمام پیگیری‌های انجام شده و فراهم بودن تمام شرایط برای کشورمان جهت میزبانی مسابقات باقی‌مانده گروه C، AFC در اقدامی حیرت آور میزبانی مسابقات انتخابی جام جهانی که حقوق تجاری و پخش تلویزیونی آن در اختیار کشورهای شرکت کننده است را به بحرین داد. در این خصوص فدراسیون از کلیه ظرفیت‌های کشور از جمله وزارت محترم امور خارجه و وزارت محترم ورزش و جوانان نیز بهره برد تا حداقل میزبانی مسابقات مقدماتی جام جهانی در گروه C به ایران واگذار گردد اما AFC با نادیده گرفتن شرایط میزبانی ایران، رأسا اقدام به انتخاب میزبان نمود و بحرین را برای این منظور معرفی کرد.

نکته پایانی اینکه فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران با حمایت تمام نهادها و ارگان‌های کشور تمام تلاش خود را جهت اخذ میزبانی رویدادهای بین المللی مرتبط به کار برده است، متأسفانه تحریم‌ها بهانه‌ای شده است تا اعطای میزبانی به کشورمان با چالش‌هایی مواجه و حقوق مسلم کشورمان برای میزبانی این رویدادها نادیده گرفته شود. بدیهی است با توجه به قوانین و مقررات بین المللی فوتبال این حق برای فدراسیون فوتبال کشورمان محفوظ است که مطالبات خود را به‌نحو شایسته از طریق مبادی حقوقی بین المللی پیگیری نماید.

انتهای خبر/8630/

اخبار برگزیده
آخرین اخبار