01 December-2023 الجمعة - 19 جمادی الاول 1445 جمعه - 10 آذر 1402 7:23 (GMT) 7:23 ارتباط با ما
خبرگزاری آگاه
تاکید هیأت ایرانی در مجمع عمومی سازمان ملل بر تمامیت ارضی و حاکمیت ایران
یکشنبه 2 مهر ساعت 18:38
تاکید هیأت ایرانی در مجمع عمومی سازمان ملل بر تمامیت ارضی و حاکمیت ایران
هیأت جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، با صدور بیانیه‌ای، ضمن رد ادعای تکراری نماینده امارات متحده درخصوص جزایر سه گانه خلیج فارس اظهار کرد، باعث تاسف است که نمایندگان این کشور هر سال در این نشست همان ادعای بی‌پایه را در خصوص این جزایر ایرانی در خلیج فارس تکرار می‌کنند.

به گزارش پارسینه  وبه نقل از ایسنا؛ در بیانیه هیأت جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل آمده است: ما چنین اظهارات و ادعا‌های بی پایه را در تعرض به حاکمیت و تمامیت ارضی یک عضو سازمان ملل، به منزله نقض فاحش حقوق بین الملل و منشور ملل متحد قلمداد کرده و آن را ناقض اصل همسایگی مطلوب و ضرورت احترام به تمامیت ارضی کشور‌ها می‌دانیم.

جزایر سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک در خلیج فارس همواره بخش جدایی ناپذیر از سرزمین ایران و تحت حاکمیت کامل ایران بوده است و همواره همین گونه خواهد ماند. هرگونه ادعایی در مغایرت با این حقیقت، بی اعتبار است.

در بیانیه هیات جمهوری اسلامی ایران در نشست هفتاد و هشتم مجمع عمومی سازمان ملل آمده است ایران همواره به سیاست دوستی و همسایگی مطلوب نسبت به تمام همسایگان خود پایبند بوده و نسبت به توسعه روابط با تمام همسایگان خود از جمله امارات عربی متحده اهتمام کامل دارد. درعین حال تاکید می‌کند تمامیت ارضی ایران و حاکمیت ایران بر این جزایر موضوع هیچ مذاکره‌ای نخواهد بود.

این بیانیه همچنین در ادامه با اشاره به اظهارات هیات کویت در جریان این نشست در خصوص منابع مشترک گازی در خلیج فارس اظهار می‌دارد، دولت ایران معتقد است مسائل مربوط به تحدید حدود مرز‌های دریایی و بهره برداری از منابع طبیعی مشترک بین کشور‌ها باید از طریق گفتگو و مذاکرات دوجانبه و با در نظر گرفتن اصل حسن همجواری حل و فصل شود.

انتهای خبر/27982/

برچسب ها
پر بازدید ترین اخبار
گفتگوی ویژه
دیدگاه
اخبار برگزیده