25 September-2023 الاثنين - 11 ربیع الاول 1445 دوشنبه - 3 مهر 1402 15:17 (GMT) 15:17 ارتباط با ما
خبرگزاری آگاه
بررسی تعامل اصول فقه و فلسفه/ کرسی‌های نظریه‌پردازی اندیشه‌های نو در حوزه فقه و اصول نیازمند حمایت است
شنبه 24 آبان ساعت 11:44
بررسی تعامل اصول فقه و فلسفه/ کرسی‌های نظریه‌پردازی اندیشه‌های نو در حوزه فقه و اصول نیازمند حمایت است
دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال از رساله دکتری خود با عنوان «تعامل اصول فقه و فلسفه با رویکردی به آرای اندیشمندان معاصر» به‌صورت مجازی دفاع کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه پایان‌نامه گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، مجتبی شاهوار، دانشجوی دکتری رشته الهیات و معارف اسلامی گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال از رساله دکتری خود با عنوان «تعامل اصول فقه و فلسفه با رویکردی به آرای اندیشمندان معاصر» به‌صورت مجازی دفاع کرد.

استاد راهنمای این رساله یونس واحدیاریجان و استاد مشاور آن، فائزه مقتدایی از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال بودند.

 در این رساله، مؤلف به بررسی مشرب فلسفی مرحوم آخوند خراسانی در اصول فقه و کتاب کفایه الاصول پرداخته که در نوع خود تازگی داشته و نخستین باری است که در حوزه و دانشگاه به واکاوی این مقوله پرداخته‌ شده است.

کرسی‌های نظریه‌پردازی اندیشه‌های نو در حوزه فقه و اصول نیازمند حمایت

بر اساس این پژوهش، با بررسی سیر علمی آخوند خراسانی می‌توان دریافت یکی از نکته‌هایی که باعث شده آثار و تألیفات وی پس از گذشت نزدیک به یک قرن، همچنان مورد استفاده محققان و طالبان علوم قرار بگیرد، نوآوری‌ها و اندیشه‌های این مرد بزرگ است.

از این رو پیشنهاد می‌شود به‌منظور پویایی و رشد علمی طلاب جوان و مستعد ضمن ایجاد کرسی‌های نظریه‌پردازی از اندیشه‌های نو در حوزه فقه و اصول مبتنی بر عقل و قرآن، سنت و اجماع، از این کرسی‌ها حمایت شود تا بیش‌ازپیش شاهد رشد و شکوفایی علمی طلاب جوان در همه عرصه‌ها باشیم.

یادآور می‌شود مرحوم ضیاءالدین عراقی و نورالدین عراقی از مفاخر دنیای اسلامی و شهر اراک و بسیاری افراد دیگر نیز از شاگردان و پیروان مکتب آخوند خراسانی هستند.

انتهای خبر/42/

برچسب ها
پر بازدید ترین اخبار
گفتگوی ویژه
دیدگاه
اخبار برگزیده
آخرین اخبار