15 July-2024 الاثنين - 9 محرم 1446 دوشنبه - 25 تیر 1403 14:42 (GMT) 14:42 ارتباط با ما
خبرگزاری آگاه
حراست آثار تاریخی و میراث فرهنگی به عهده عامه مردم است نه نهادی خاص 
چهارشنبه 20 تیر 1403 ساعت 8:12
حراست آثار تاریخی و میراث فرهنگی به عهده عامه مردم است نه نهادی خاص 

حراست آثار تاریخی و میراث فرهنگی به عهده عامه مردم است نه نهادی خاص 

فریدون فعالی امروز، ۲۰ تیرماه در آیین افتتاح دفتر انجمن خیرین میراث فرهنگی  استان فارس  در شیراز گفت: اکنون دفتر نمایندگی انجمن خیرین میراث فرهنگی در بسیاری از استان‌ها مانند مازندران، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی، خراسان رضوی، اصفهان، قزوین، زنجان، قم و اصفهان شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه فارس پانزدهمین استان در کشور است که انجمن خیرین میراث فرهنگی در این استان شروع به فعالیت کرده است، گفت: این انجمن در حوزه میراث‌فرهنگی فعالیت می‌کند تا زمینه مشارکت خیرین را در داخل و خارج از کشور فراهم سازد.

فعالی افزود: این انجمن اهدافی همچون ایجاد زمینه مشارکت خیران این حوزه در داخل و خارج از کشور به منظور جلب مشارکت و جذب سرمایه‌های معنوی و مادی برای حفظ، مرمت و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی و فرهنگی ثبت‌شده، مشارکت در راه‌اندازی موزه‌ها و پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس، اموال منقول فرهنگی و تاریخی و میراث‌طبیعی کشور و سایر موارد مشابه را دنبال می‌کند.

مشاور قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به روش‌هایی که می‌توان برای تعهدات اهداف استفاده کرد، بیان کرد: بهره‌مندی از تجربیات فنی و مشاوره‌های تخصصی خیرین صاحب‌نظر و شاخص در حوزه میراث‌فرهنگی از آن جمله است.

 وی افزود: فراهم‌سازی زمینه دریافت منابع مالی و یا هدایای اموال منقول و غیرمنقول در اختیار دوستدار میراث‌فرهنگی، تشکیل بانک اطلاعاتی و آماری از خیرین و معرفی توانمندی‌های آنان، تشکیل بانک اطلاعاتی آماری از محوطه‌ها، بناها و بافت‌های تاریخی، اموال منقول و غیرمنقول نیازمند مرمت، احیاء و حفظ نگه‌داری میراث‌فرهنگی ناملموس در خطر و نیازمند پاسداری فوری از جمله برنامه‌های انجمن مذکور است.

 فعالی تصریح کرد: بهره‌مندی از توان و تجربه‌های فنی و مشاوره‌های خیرین صاحب‌نظر و شاخص در حوزه میراث‌فرهنگی،‌ فراهم‌سازی زمینه دریافت منابع مالی یا اهدای اموال منقول و غیرمنقول در اختیار دوست‌دار میراث‌فرهنگی،‌ تشکیل بانک اطلاعاتی آماری از خیرین و معرفی توانمندی‌های آنان و همچنین تشکیل بانک اطلاعاتی آماری از بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی در دستور کار قرار دارد.

مشاور معاون وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره اینکه روش‌هایی که می‌توان برای تعهدات اهداف استفاده کرد، افزود: بهره‌مندی از تجربیات فنی و مشاوره‌های تخصصی خیرین صاحب‌نظر و شاخص در حوزه میراث فرهنگی مدنظر قرار گرفته است.

انتهای خبر/43385/

برچسب ها