24 April-2024 الأربعاء - 16 شوال 1445 چهارشنبه - 5 اردیبهشت 1403 9:29 (GMT) 9:29 ارتباط با ما
خبرگزاری آگاه
تفاوت روزنامه‌نگاری علم با علم‌نویسی در چیست؟/ چگونه روزنامه‌نگار علم شویم؟
جمعه 17 بهمن ساعت 20:35
تفاوت روزنامه‌نگاری علم با علم‌نویسی در چیست؟/ چگونه روزنامه‌نگار علم شویم؟
روزنامه‌نگاری علم یک فعالیت شغلی است که علاوه بر شوق وافر، نیازمند فداکاری بوده و برای انتخاب به عنوان یک فعالیت حرفه‌ای گزینه آسانی نیست.

به گزارش خبرنگار حوزه رسانه گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، در عصر حاضر انسان به‌طور مداوم توسط انواع مختلف اطلاعات بمباران می‌شود اما این اطلاعات انبوه یک مشکل اساسی دارد و آن این است که این اطلاعات فیلتر و دسته‌بندی نمی‌شود.

یکی از مهمترین مواردی که با گسترش و رشد تکنولوژی های رسانه ای مطرح شده بحث اخبار جعلی (fake news) است به طوری که بیش از دو سوم مردم اروپا حداقل یکبار در هفته با اخبار جعلی مواجه می‌شوند اما با این حال محبوبیت داستان‌های علمی-تخیلی در میان آنها افزایش یافته است.

حدود 66.8 درصد از خوانندگان داستان‌های علمی-تخیلی موافقند که این داستان‌ها آنها را در درک بهتر علم یاری کرده است به همین دلیل نقش نویسندگان علم در برقراری ارتباط علم با مخاطبان عام اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

با گسترش دانش با سرعت نجومی، افرادی‌ که توانایی درک و ترجمه علم را دارند درخواست‌های زیادی برای فعالیت دارند.

روزنامه نگاری علم چیست و چه تفاوتی با علم نویسی دارد؟

نویسندگان علم دانش علمی را برای سازمان‌ها و کسب و کارها قابل فهم می‌کنند ولی روزنامه‌نگاران علم داستان‌های خبری درباره علم می‌نویسند و به روایت انتقادی آن می‌پردازند.

میشل کنوارد سردبیر سابق نشریه (New Scientists) در اینباره می‌گوید نویسندگان علوم به توضیح ایده‌های پیچیده‌ای می‌پردازند که هیچ‌کس نمی‌خواهد آن را مخفی نگه دارد ولی ژورنالیست‌های علم به توضیح چیزهایی می‌پردازند که برخی ممکن است ترجیح دهند که دفن شود.

از سوی دیگر هدف نویسندگان علم برای مخاطبانشان آگاه‌سازی است، در حالی‌که روزنامه‌نگاران علم هدفشان سرگرمی است.

چگونه روزنامه‌نگار علم شویم؟

با آموزش روزنامه‌نگاری می‌توان نویسنده علم شد و پس از آن در مسیر روزنامه‌نگاری علم گام برداشته شود. اگر افراد به دنیای رسانه‌ها علاقمند هستند باید مسیری را در نظر گرفته شود که راه فعالیت در روزنامه‌های ملی و یا رادیو تلویزیون را باز کند.

در صورتی‌که فرد به علم علاقه‌مند باشد می‌تواند در یک نشریه تخصصی فعالیت کرده و به تحصیلات تکمیلی در روزنامه‌نگاری علم بپردازد.

آیا روزنامه‌نگاری علم نیاز به آموزش رسمی دارد؟

ارزشمندترین مدرک روزنامه نگاری، تجربه است و جای تعجب نیست که بسیاری از روزنامه نگاران دانشکده روزنامه نگاری را اتلاف وقت کامل می دانند.

دوره های تحصیلات تکمیلی بسیاری وجود دارد که رویکرد روزنامه نگاری عمومی و تخصصی را ارائه می دهند و برخی از دوره های علوم ارتباطات به طور خاص به دانشجویان این فرصت را می دهد تا قبل از تصمیم گیری در مورد مسیر حرفه ای خود در همه زمینه های رسانه کاوش کنند.

تجربه کاری مهمترین راه ورود به روزنامه‌نگاری است

به ندرت گزینه‌های ارزشمندی مانند دوره های تحصیلات تکمیلی در ارتباطات علوم وجود دارد. پیش از این به اهمیت تجربه در فعالیت حرفه‌ای روزنامه نگاری به ویژه در حوزه علم اشاره شد که این تجربه می‌تواند از طریق مشارکت در یک فعالیت دانشجویی و یا فعالیت روزنامه نگاری مستقل به انجام برسد.

کسانی که شوق وافری برای فعالیت در روزنامه نگاری به ویژه روزنامه نگاری علم دارند روزنامه نگاری دانشجویی بهترین گزینه برای ورود به فعالیت حرفه ای است زیرا افرادی که دوره‌های دانشجویی را در مجلات تخصصی و یا نشریات عمومی می‌گذرانند به راحتی پس از فارغ التحصیلی در روزنامه‌های ملی جذب می‌شوند.

البته جدای از فعالیت رسمی گزینه‌های دیگری نیز برای فعالیت روزنامه‌نگاری وجود دارد که از آن جمله می‌توان به روزنامه‌نگاری مستقل و یا راه‌اندازی یک وب سایت برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات با طیف وسیعی از مخاطبان اشاره کرد.

به هر حال چه به دنبال تغییر شغل باشید و چه به دنبال آن باشید تا پس از فارغ‌التحصیلی وارد این حرفه شد باید دانست که روزنامه نگاری علم علاوه بر اشتیاق نیاز به فداکاری دارد و گزینه آسانی برای فعالیت حرفه ای نیست.

منبع اصلی

 

انتهای خبر/5450/

پر بازدید ترین اخبار
گفتگوی ویژه
دیدگاه
اخبار برگزیده
آخرین اخبار