02 June-2023 الجمعة - 14 ذیقعده 1444 جمعه - 12 خرداد 1402 15:47 (GMT) 15:47 ارتباط با ما
خبرگزاری آگاه
مکمل هایی که نباید با هم مصرف شوند
چهارشنبه 3 خرداد ساعت 16:5
مکمل هایی که نباید با هم مصرف شوند
اگر مکملی مصرف می کنید یا قصد دارید مقداری از آن را به روتین زندگی خود اضافه کنید، در اینجا ترکیباتی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید و از ترکیب کردن آنها اجتناب کنید.

به گزارش سلامت نیوز، بیش از نیمی از بزرگسالان روزانه نوعی مکمل یا ویتامین مصرف می کنند. بسته به مکملی که مصرف می‌کنید، برخی ادعا می‌کنند که شکاف‌های تغذیه ای در رژیم غذایی شما را پر می‌کنند، در حالی که هدف برخی دیگر مقابله با کمبودها، کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها، تقویت بخش‌های خاصی از بدن یا حمایت از سلامت کلی است.

در حالی که مکمل ها می توانند مزایای سلامتی بالقوه مختلفی را ارائه دهند، کارشناسان می گویند استفاده عاقلانه از آنها و در نظر گرفتن زمان مصرف آنها مهم است. به عنوان مثال، مصرف یک‌باره همه مکمل‌ها بعد از غذا یا در یک زمان خاص از روز می‌تواند بر قدرت یا میزان جذب آنها تأثیر بگذارد یا حتی اثرات خطرناکی برای سلامتی به همراه داشته باشد.

دانیل کرامبل اسمیت، متخصص در رژیم تغذیه گفت : «برخی مکمل‌ها می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند و منجر به کاهش اثربخشی، افزایش خطر عوارض جانبی یا آسیب احتمالی به سلامتی شما شوند.»

سایر متخصصان می گویند که مردم باید با احتیاط از مکمل ها استفاده کنند، به خصوص مکمل هایی که توسط سازمان غذا و دارو (FDA)تایید نشده اند و بیشتر آنها مورد مطالعه قرار نگرفته اند.

مریلین تان، پزشک متخصص غدد درون ریز و داخلی و دانشیار بالینی پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد گفت: « برخی مکمل‌ها ممکن است دارای ترکیبات و دوزهای ناسازگاری از دسته‌ای به دسته دیگر باشند.»

تان گفت که تولیدکنندگان نیز اغلب ادعاهای سلامتی بیشماری برای مصرف این مکمل ها می کنند که در کارآزمایی های تصادفی کنترل شده به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است. علاوه بر این، برخی از مکمل ها حتی اگر "طبیعی" در نظر گرفته شوند، می توانند باعث آسیب شوند.

به گفته متخصصان، اگر مکملی مصرف می کنید یا قصد دارید مقداری از آن را به روتین زندگی خود اضافه کنید، در اینجا ترکیباتی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید و از ترکیب کردن آنها اجتناب کنید.

به گفته کرامبل اسمیت، مکمل های خاصی وجود دارند که نباید با هم مصرف شوند زیرا یکی می تواند اثربخشی دیگری را خنثی کند:

توجه به این نکته مهم است که ترتیب مصرف مکمل ها می تواند بر میزان جذب آنها در بدن و میزان موثر بودن آنها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، برخی از مکمل‌ها مانند کلسیم بهتر است همراه با غذا برای افزایش جذب مصرف شوند، در حالی که برخی دیگر مانند آهن با معده خالی بهتر جذب می‌شوند.

کارشناسان می گویند توجه به پودرها و سایر محصولاتی که حاوی مکمل های مختلف از جمله پودرهای پروتئینی، آدامس ها، نوشیدنی های انرژی زا یا بارها هستند نیز مهم است. کرامبل اسمیت گفت که به این دلیل است که برخی از مواد تشکیل دهنده این محصولات ممکن است به خوبی با هم کار نکنند یا در صورت ترکیب با چیزهای دیگر خطراتی برای سلامتی ایجاد کنند.

برای مثال، برخی از افراد ممکن است پودرهای ورزشی یا کافئین را با گیاهان، محرک‌ها و مکمل‌هایی مانند آشواگاندا و رودیولا ترکیب کنند. در کوتاه مدت، مخلوط کردن این موارد می تواند باعث افزایش انرژی شود. اما ممکن است خطرات سلامتی مرتبط با استفاده طولانی مدت همراه داشته باشد.

کرامبل اسمیت گفت: «رودیولا واقعاً رایج است و شما آن را در محصولاتی که با کافئین ترکیب می‌شوند، خواهید دید. در درازمدت، می تواند غده آدرنال را تحت فشار قرار دهد. افراد ممکن است علائم نامطلوبی مانند اضطراب، بی خوابی یا حتی تپش قلب را تجربه کنند.»

از هر پودر یا ترکیب مکملی که تصمیم به استفاده از آن دارید مطمئن شوید که تمام مواد فعال و غیر فعال و هشدارهای FDA را بررسی کرده اید. همچنین ممکن است بخواهید با پزشک در مورد تمام مکمل هایی که مصرف می کنید، از جمله قرص ها، مایعات و پودرها صحبت کنید.

قبل از تصمیم به مصرف مکمل‌ها، کارشناسان توصیه می‌کنند با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین گزینه‌ها را برای نیازهای فردی خود تعیین کنید. این امر به ویژه برای افرادی که دارای شرایط پزشکی از قبل موجود هستند یا کسانی که دارو مصرف می کنند بسیار مهم است.

مکمل‌ها عالی هستند، اما قرار نیست جایگزینی برای خوردن، خواب یا ورزش متعادل شوند. اگر می‌خواهید مکمل‌ها مصرف کنید، ابتدا به موارد اولیه مانند خواب، هیدراتاسیون، خوب غذا خوردن و ورزش توجه کنید. سپس می‌توانید با یک پزشک یا متخصص تغذیه ملاقات کنید و بفهمید که در کجا ممکن است کمبودهایی وجود داشته باشد که مکمل‌ها می‌توانن آن ها را تامین کنند.

انتهای خبر/23045/

برچسب ها
پر بازدید ترین اخبار
گفتگوی ویژه
دیدگاه
اخبار برگزیده
آخرین اخبار