15 July-2024 الاثنين - 9 محرم 1446 دوشنبه - 25 تیر 1403 13:50 (GMT) 13:50 ارتباط با ما
خبرگزاری آگاه
همه طبقات جامعه باید در پرداخت مالیات یکسان دیده شوند
چهارشنبه 20 تیر 1403 ساعت 12:46
همه طبقات جامعه باید در پرداخت مالیات یکسان دیده شوند

همه طبقات جامعه باید در پرداخت مالیات یکسان دیده شوند

آیت‌الله رسول فلاحتی امروز، ۲۰ تیرماه در دیدار با مدیر، معاونان و جمعی از کارکنان اداره‌کل امور مالیاتی استان گیلان به مناسبت هفته ترویج فرهنگ مالیاتی، با اشاره به احکام اخذ مالیات در دین مبین اسلام اظهار کرد: در اسلام جهاد با مال بر جهاد با جان اولویت دارد، احکام زیادی درباره مال در اسلام وجود دارد.

وی با اشاره به مهمترین اهداف اقتصادی دولت افزود: تخصیص بهینه منابع، توزیع عادلانه درآمد، رشد اقتصادی، گسترش اشتغال، ثبات اقتصادی و نیز بهبود تجارت بین‌الملل و تراز پرداخت‌ها در اسلام مورد تأکید است و مالیات می‌تواند به عنوان یک ابزار به دولت در جهت نیل به این اهداف کمک کند.

امام جمعه رشت با بیان اینکه باید با فرهنگ‌سازی و اخذ صحیح مالیات، زمینه رضایتمندی مردم فراهم شود، گفت: بـر ایـن اسـاس وجود نظام مالیاتی مطلوب، منجر به تقویت مبانی دولت‌های مردم سالار و مسئولان پاسخگو خواهد شد.

آیت‌الله فلاحتی، پرداخت زکات، خمس، فی، زکات فطر، انفال و غیره را از مهمترین منابع مالی برای یک حکومت و دولت اسلامی، عنوان کرد و افزود: پرداخت زکات در اسلام بسیار توصیه شده است.

وی تصریح کرد: یکی از عوامل موفقیت امور مالیاتی در استان گیلان، تبیین و شفاف سازی است و شیوه‌های اخذ مالیات و میزان تأثیرگذاری آن در حل مشکلات و نارسایی‌های کشور نیازمند فرهنگ‌سازی است.

نماینده ولی فقیه در گیلان بر فرهنگ‌سازی روی مسئله مالیات تاکید کرد و گفت: باید با افرادی که قانون گریز در بخش پرداخت مالیات هستند، برخورد قانونی صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه باید بین افراد خوش حساب و افرادی که قانون را دور می‌زنند و از پرداخت مالیات فرار می‌کنند، تفاوت قائل شد، گفت: همه طبقات جامعه باید در پرداخت مالیات یکسان دیده شوند اما مالیات شرکت‌های بزرگ با درآمدهای بالا با مالیات کاسبان بازار باید تفاوت داشته باشد.

آیت‌الله فلاحتی با بیان اینکه در اخذ مالیات باید به میزان کسب درآمد و افزایش درآمد افراد دقت شود، تصریح کرد: مسئولان مالیات نباید به مردم طبقه پایین برای اخذ مالیات فشار بیاورند و در عوض به دانه درشت‌ها که درگیری‌های سیاسی دارند، کاری نداشته باشند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با قدردانی از تلاش‌های انجام شده در گیلان، نقش اداره مالیات را بسیار مؤثر دانست و ادامه داد: اطلاع رسانی صحیح از محل هزینه کرد مالیات در شهرستان به عهده اداره مالیات است و کارکنان این اداره باید مردم را در جریان این امور قرار دهند.

انتهای خبر/43527/

برچسب ها